Tonda Zelenka

vzpomíná Martin Mandel

Tonda [19.5.1948 -  únor  2015] pro nás byl taková stálice a je těžké uvěřit, že už se, v charakteristické maskáčové bundě, nevynoří někde v krasu nebo na Brdech. Svůj, občas nepochopený a přitom patrně ten nejhodnější člověk a kamarád, jakého jsem měl možnost poznat.  Samotář s velikým smyslem pro srandu, ke kterému jsme se asi všichni snažili nějak proniknout. Bylo s ním úžasně pohodově. Člověk měl navíc vedle něj zvláštní pocit bezpečí, že je vedle velikého medvěda, se kterým se nemůže vůbec nic stát. Nikdy od nás nedostal tolik, kolik sám dal - vzpomeňte na jeho libůstku - speciální razítko “OSOBNÍ DAR“.  Ty největší dary ale razítko neměly a nešly poslat poštou. Vždycky jsem měl pocit, že mu nějak dlužím a ten pocit mám pořád.

A tak mi prolétly hlavou moje začátky lezení, kdy jsem podle Tondových rad a Gustových výkresů - Tonda byl úžasně ochotný zdroj informací a měl skvělý archiv - pro sebe a pro Mílu udělal naše první bogibbsy. Při testování v poloprovozu ve VÚFB, kde jsme oba pracovali (měl tam v traverze ocelové podesty na černo vyvrtanou díru) jsme je při testování ohnuli. Tak jsem je ve svěráku narovnal a jelo se s Vláďou Vojířem na Dolňáč, nebyl čas shánět lepší materiál… Tam nás Tonda poprvé vzal do pořádné propasti. Přesně řečeno, posloupnost Tondovy výuky byla: traverza, lom na Chlumu, Tomáškárna, Dvojitá (horní část), Orias...  Tondova lezací technika byla nekompromisně superbezpečná a má tak velikou zásluhu na tom, že jsme všechny “sukcesy“ přežili a jsme ještě tady. Nezapomenutelný okamžik byl, když si nahoře na nejtu v Dvojité Míla zkoukla vercajk a ptá se Toníka, jestli je to OK. Tonda, absolutně v klidu, odvětil “Dobrý, ale velký borci si ještě toho Petzla cvaknou do karabiny“… Pro vás mladší – doma dělaný Petzl neměl zacvakávací oko bočnice a musel se na založení lana odepínat z karabiny.

Pojmem přesahujícím hranice republiky se během několika desetiletí stala Tondova SSS Vertikála - Soukromá speleologická skupina vertikála. Ne všichni věděli, že měla vždy jen jednoho člena, nebyla nikde registrovaná a vedoucím - tak tím bývala vždy Tondova dáma neb Tonda byl veliký gentleman.

A tak se mi to všechno znovu promítá, svařák po sukcesu v kupátku na Schniloušáku, kdy jsme se smáli, že nás tam jednou budou vozit na vozíčkách a budeme vzpomínat, jaké to bývalo… No, když jsme se ale na posledním srazu záchranky asi před rokem zmatlali svařákem na Liščárně, tak už jsme se té představě zas tolik nesmáli…

Orvané paty, když jsme se po víkendové akci v Barazdalasi vlekli, co noha nohu mine, do Plešivce na noční vlak a ráno se šlo rovnou z nádraží i s báglem se zabahněnýma lanama do práce. Nebo když – taky v Barazdalasi – Tonda v jedné šachtě nastavil krátké lano pět metrů nade dnem a celá slavná italská záchranka si najela na uzel. Takže jsme pak v díře byli skoro do půlnoci a totálně zmrzlí (kdepak tenkrát kvalitní podoviš) jsme zápasili s odstrojováním. Tu noc jsme pak v hotelu v Domici (to je ten, co byl tenkrát fungl nový a Milan Pícha jim tam ohodil zeď a co se teď už opuštěný rozpadá u silnice k hraničnímu přechodu …) nešli vůbec spát z radosti, že jsme to přežili…

Je mi líto, že žádné nové historky už nepřibydou – ale když si na Tondu vzpomenu, tak mě pokaždé zahřeje u srdce a začnu se uvnitř usmívat.
 

Tondo, díky!!!